Zdravá žárlivost má konkrétní význam
Proč vůbec žárlíme? Vědci poukazují na to, že této vlastnosti přiřadila evoluce konkrétní význam. Zdravá žárlivost představuje určitý strach nebo obavu, které umožňují zachovat určitá romantická pouta mezi partnery. Hlavním úkolem žárlivosti je tak omezit nevěru mezi rodiči, kteří vychovávají společné děti.
Ženy a muži žárlí odlišně
Říká se, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. Rozdíly mezi nimi potvrzují i vědci, kteří poukazují na to, že každé z těchto pohlaví žárlí jiným způsobem.
“Muži více žárlí na sexuální nevěru než na tu emoční. A ženy jsou pravým opakem – více žárlí, pokud muže podezírají z emočního podvádění,” vysvětlila psycholožka Christine Nicholson pro odborný časopis Scientific American. Proč tomu tak je?
Muži se podvědomě nechtějí starat o cizí dítě
Za vše může evoluce. Muži si přejí, aby jim jejich partnerka byla sexuálně věrná. Dle evoluce si však muži nikdy nemohou být stoprocentně jisti, že jsou otcem dítěte. Jejich žárlivost se vztahuje zejména k fyzické nevěře, protože mají podvědomě strach, aby své zdroje zbytečně nečerpali na dítě jiného muže.
Ženy mají strach z toho, že se jejich partner zamiluje jinde
A proč ženy žárlí více při představě, že by se jejich partner zamiloval do jiné ženy? Dle evoluce ženy hledají partnera, se kterým budou vzájemně emočně propojeny, který je zajistí, který se stane oddaným otcem a který se postará o společné děti. Ženy žárlí při představě emoční nevěry jednoduše proto, že mají strach, že se jejich partner zamiluje někde jinde a od nich a společných dětí tak kvůli tomu odejde.