Udělalo se vám na oku ječné zrno? Tento bakteriální zánět žlázy u kořínků řas dokáže pěkně potrápit, protože způsobuje obtíže v podobě bolesti, zarudnutí a řezání. Zajímá vás, jak na rychlou léčbu ječného zrna a jak podpořit, aby co nejrychleji dozrálo a prasklo? Přinášíme osvědčené tipy, co na tuto oční infekci pomáhá.
Ječné zrno vzniká ucpáním žlázky na horním či spodním víčku
Ječné zrno patří k nejčastějším infekčním onemocněním oka. Vzniká v důsledku ucpání mazové žlázky u kořínku řasy na horním či dolním víčku. Ječné zrno se projevuje vznikem bulky, která zarudne, ale která vás může také nepříjemně pálit a řezat. Ječné zrno je dále doprovázeno otokem víčka, bolestivostí a horkostí.
V obvyklých případech ječné zrno do jednoho týdne dozraje, praskne, hnis z něj vyteče a oko se následně samo zahojí. Pokud máte stále nateklé celé víčko a ani po týdnu nepociťujete úlevu od bolesti, je na čase navštívit lékaře, který zpravidla jako léčbu ječného zrna nasadí antibiotickou mast.
Příčiny vzniku ječného zrna: Oslabená imunita a podceněná hygiena očí
Ječné zrno vzniká v důsledku bakteriální infekce. Nejčastěji jej konkrétně způsobují bakterie ze skupiny stafylokoků. Právě proto se ječné zrno objevuje v důsledku oslabené imunity. Za jeho vznik může také sahání do očí špinavýma rukama, nedostatečné odličování očí, používání kosmetiky, která dráždí oči, či prašné prostředí.
Ječné zrno vzniká rovněž vlivem hormonální nerovnováhy, nedostatečného spánku a přetěžování očí například častým sledováním monitoru počítače nebo displeje mobilu či tabletu. Příčinami vzniku ječného zrna jsou dále některá onemocnění, a to zvlášť diabetes nebo rosacea.
Jak na rychlou léčbu ječného zrna v domácím prostředí
Objevilo se vám na oku ječné zrno? Zkuste jeho rychlejší zrání podpořit vhodnou domácí léčbou. Po prasknutí ječného zrna, kdy z něj vyteče hnis, totiž přijde výrazná úleva a oko se vám následně zahojí. Co tedy udělat pro rychlou léčbu ječného zrna?
- Pokud se chcete nejrychleji zbavit ječného zrna, přikládejte si na něj alespoň třikrát denně teplé obklady. A to v podobě sterilní gázy, kterou jste předem namočili do horkého odvaru z heřmánku lékařského nebo světlíku lékařského.
- Rychlejší dozrávání ječného zrna podpoří také obklad z horké brambory. Uvařte bramboru ve slupce, oloupejte ji, rozmačkejte vidličkou a zabalte do přežehleného plátýnka. Horkou bramboru v tomto stavu přikládejte na oko třikrát denně.
- Nasaďte si kúru vitaminu B. Rychlou léčbu ječného zrna podpoří užívání vitaminů skupiny B. Také si naordinujte stravu bohatou na “béčko”, které najdete v pivovarských kvasnicích, vnitřnostech, ořeších, celozrnných obilninách, listové zelenině či mléčných výrobcích.
- Dodržujte přísnou oční hygienu. Základem léčby ječného zrna je, abyste si postižené oko nikdy nemnuli ani neškrábali rukama. Tímto způsobem by se do oka mohla dostat další infekce.
- Během léčby ječného zrna si naordinujte klidový režim.