Lidské tělo je složitý systém, který nás dokáže stále něčím překvapit. Už jste slyšeli o tom, že každé ráno jsme vyšší než večer? Tuto skutečnost potvrzují také vědci, podle nichž je výškový rozdíl mezi večerními a ranními hodinami u dospělého člověka 1 až 2 centimetry. Proč tomu tak je?
Po probuzení je člověk nejvyšší
Nejen naše váha, ale i výška je předmětem zájmu mnoha lidí. Zvláště méně vysocí muži si výšku přidávají, ženy zase sahají po botách na podpatcích. Jestli patříte do této skupiny, měli byste vědět, že se naše výška v průběhu dne mění. Často o 1, nebo dokonce o 2 centimetry. Proto je dobré vědět, v který denní čas se měřit, abyste byli se svou výškou spokojenější.
Měřte se hned ráno po probuzení, kdy je člověk nejvyšší. Z jakého důvodu jsme vlastně ráno vyšší než večer? Vysvětlení hledejme ve stavbě lidské páteře, která zahrnuje 35 procent výšky člověka.
Důvod změny výšky? Synoviální tekutina v meziobratlových ploténkách
Na změnu ve výšce člověka o 1 až 2 centimetry mají vliv konkrétně meziobratlové ploténky, což jsou pružné vazivové destičky spojující páteřní obratle a fungující jako tlumiče mezi obratli. Meziobratlové ploténky obsahují vysoké množství synoviální tekutiny, jejíž poměr v ploténkách se v průběhu 24 hodin neustále mění.
Proč jsme tedy ráno vyšší zhruba o 1 až 2 centimetry než večer? Právě díky synoviální tekutině, která se v průběhu spánku nashromáždí v meziobratlových ploténkách a my přes noc tzv. povyrosteme. Naše páteř se totiž ve spánku regeneruje a nepodléhá stlačení vlivem gravitace.
Následně po probuzení váha našeho těla během dne tlačí na meziobratlové ploténky, které ztrácejí synoviální tekutinu a ztenčují se. Tato tekutina se vsakuje do okolních tkání, večer jsme tedy opět o 1 až 2 centimetry nižší nežli ráno.
S přibývajícím věkem dochází k postupnému snižování výšky
Jak člověk stárne, jeho výška se postupně snižuje. Příčinou je ochabnutí svalů a vazů a rovněž pokles svalového hmoty, v důsledku čehož svalový aparát stárnoucího člověka nedokáže udržet páteř vzpřímenou. Na postupné snižování výšky mají vliv také meziobratlové ploténky, které s přibývajícím věkem ztrácejí pružnost a zužují se.