Ačkoliv někteří z nás opomínají důležitost jazyka, měli bychom si uvědomit, že bez něj bychom nedokázali mluvit, vychutnat si naše jídlo, komunikovat a především bychom ani nevěděli, zda je s námi všechno v pořádku. Ptáte se jak to? Jazyk totiž dokáže o celkovém zdraví našeho těla vypovědět více, než jste si kdy mysleli.

Růžový jazyk

Pokud jste zdraví a tím pádem máte i zdravý jazyk, jeho barva by měla být na všech místech růžová. Je dostatečně vlhký, není na něm žádný povlak, skvrny, boláky či jiné zbarvení. Takto vypadající jazyk značí fungující trávicí systém i žaludek.

Bílý jazyk

Jemná bílá vrstva na jazyku značí onemocnění jater nebo gastrointestinálního traktu. Může jít však také jen o překyselený organismus nebo o žaludeční vřed. Pochopitelně, že je to však jen odhad, protože určit přesné onemocnění jen z barvy jazyka je téměř nemožné. Co je však jednoznačné, je to, že bílý povlak na jazyku není v pořádku a je důležité neotálet s návštěvou lékaře.

Silný bílý povlak na jazyku

Pokud je však bílá vrstva na jazyku opravdu silná a viditelná, není to v žádném případě dobré znamení. V tomto případě se může jednat o virovou infekci.