Skořápky z vlašských ořechů rozhodně nevyhazujte. Podpoří vaše zdraví a podtrhnou krásu

Jádra vlašských jsou nejen chutná, ale obsahují cenný koktejl látek, které mají pozitivní vliv na naše zdraví. Až budete vlašáky opět loupat, rozhodně jejich ořechové skořápky neházejte do koše. Už naše prababičky totiž věděly, že díky skořápkám z vlašských ořechů můžeme být zdravější a krásnější.

Skořápky z vlašských ořechů jsou bohaté na jód

Většina lidí vyhazuje ořechové skořápky do koše, v lepším případě do kompostu. Vyvarujte se tohoto přešlapu a inspirujte se zkušenostmi našich předků, kteří se snažili zužitkovat ze své úrody naprosto vše.

K čemu vám budou skořápky z vlašských ořechů vůbec dobré? Obsahují vyšší podíl jódu, a tak budou prospěšné zejména lidem s onemocněním štítné žlázy. Nedostatek jódu navíc ovlivňuje i zdraví dělohy či prostaty. Pokud tedy chcete do svého těla doplnit jód, lidové léčitelství doporučuje právě odvar ze skořápek vlašských ořechů.

Odvar připravíte tak, že dva a půl šálku ořechových skořápek zalijete dvěma šálky vody. Několik minut tuto směs povaříte a pak necháte vychladnout.

Zdroj: Shutterstock.com

Naše babičky používaly ořechové skořápky proti kašli

Nejen jako doplnění jódu. Naše babičky a prababičky si z ořechových skořápek během podzimních a zimních měsíců vařily také čaj. Ten přinesl úlevu, když někoho z rodiny skolila chřipka. Využívaly jej také v boji proti kašli a zahlenění. Jak čaj připravovaly? Čisté skořápky z deseti vlašských ořechů zalily půllitrem vroucí vody, několik minut je nechaly luhovat a poté čaj scedily.

Skořápky z vlašských ořechů navrací sílu vlasům

Odvar ze skořápek vlašských ořechů naše babičky a prababičky používaly také zevně. A to k závěrečnému oplachování umytých vlasů. Tento odvar pomáhá nejen proti lupům. Vlasy navíc vyživí a regeneruje, zastaví jejich vypadávání a tónuje je do jemně hnědé barvy. Pokud vám právě začínají první šediny, odvar ze skořápek vlašských ořechů vašim vlasům může navrátit barvu.

Z odvaru ze skořápek si můžete vyrobit také vlasovou masku. Naneste jej na suché vlasy, nechte 20 minut působit a poté jej opláchněte vodou. Podtrhnout tón hnědých vlasů a zakrýt první šediny umí také přeliv na vlasy, který si vyrobíte ze zelených listů ořešáku královského a ze zeleného oplodí (slupky) vlašských ořechů. 100 gramů slupek či listí povařte 10 minut v půl litru vody. Až tato směs vychladne, vetřete ji do vlasů. Tento přeliv si rovněž můžete nalít do rozprašovače a každý den stříkat na své vlasy.

Zdroj: Shutterstock.com

Mleté skořápky z vlašských ořechů mají celou řadu využití

Pokud máte možnost, zkuste skořápky z vlašských ořechů rozemlít na velmi jemný prášek. Následně jej můžete přimíchat do zubní pasty – po pravidelném užíváním budete mít bělejší zuby.

Mleté skořápky z vlašských ořechů zkuste rovněž využít při přípravě domácího tělového peelingu. Smíchat je můžete například s kokosovým olejem a pak následně použít ve sprše právě coby tělový peeling.

Pokračování článku níže...