Proč máme slepé střevo? Apendix není rozhodně zbytečný

O slepém střevu neboli apendixu se říká, že jej máme v těle zbytečně. K této části lidského těla se vztahuje spousta otazníků. Pojďme si odpovědět na to, jak vzniklo slepé střevo, jakou má v těle funkci a proč tak často dochází k jeho zánětům.

Kde najdeme slepé střevo a jak ho nahmatat

Slepé střevo neboli apendix je červovitý výběžek tlustého střeva. Nachází se v části tlustého střeva, která spojuje poslední oddíl tenkého střeva (kyčelník) se vzestupným tračníkem. Tenké střevo přitom ústí do tlustého střeva nikoliv rovnou na jeho začátku, ale až kousek za ním.

Jak nahmatat slepé střevo? Najdeme jej v pravém podbřišku úplně dole u kyčelní kosti. Pomoci si můžete tzv. Mc Bureyovým bodem. Propojte pomyslnou čárou pupík s pravým předním trnem kosti kyčelní. Slepé střevo se nachází zhruba 6 centimetrů od kosti kyčelní.

K čemu je slepé střevo

Zajímá vás, proč máme slepé střevo? O jeho neužitečnosti mluvil už Charles Darwin (1809-1882). Tento britský přírodovědec a zakladatel evoluční biologie se domníval, že apendix je dědictvím po předcích, kteří se živili tuhou rostlinnou stravou, k jejímuž trávení byla právě uzpůsobená střeva.

Zdroj fotky: Shutterstock

Podle nejnovějšího zjištění vědců z Arizonské univerzity však slepé střevo nemáme v těle zbytečně. Tento orgán se totiž podílí na obnovování střevní mikroflóry. Další z vědeckých teorií rovněž říká, že slepé střevo poskytuje bezpečné útočiště zdraví prospěšným střevním bakteriím, které mají pozitivní dopad na fungování imunitního systému i na fungování našeho těla jako celku.

Zánět slepého střeva: Proč k němu dochází?

Proč dochází k zánětu slepého střeva? Odpověď na tuto otázku není zcela jasná. V lékařských kruzích se mluví o tom, že nejčastější je ucpání červovitého výběžku apendixu s následným zánětem. Toto ucpání může být způsobeno přítomností cizího předmětu, ztuhlou hmotou tvořenou stolicí (koprolitem) nebo otokem sliznice.

Další příčinou zánětu slepého střeva může být rovněž nerovnováha střevního mikrobiomu. Na vině mohou být dále parazitární onemocnění střev. Každopádně je zánět slepého střeva naprosto nepředvídatelný a může postihnout naprosto zdravé jedince bez jakéhokoliv problému. Jak uvádí američtí vědci ve World Journal of Gastroenterology, celoživotní riziko zánětu slepého střeva je u mužů 8,6 procenta. U žen je o něco nižší, a to 6,7 procenta.

Zdroj: Healthline.com, Sciencedirect.com, Info.cz, Drmax.cz, Vitalion.cz

Pokračování článku níže...