V posledních dnech není situace v České republice příliš příznivá. K dnešnímu dni je 231 nakažených koronavirem, a tak není divu, že vláda začíná vážně přemýšlet o celkové karanténě. To by znamenalo celkové omezení pohybu mimo cesty do zaměstnání.

„Směřujeme k dalšímu zásadnímu opatření, k tomu maximálnímu,“ to dnes uvedl premiér Andrej Babiš v Partii televize Prima. Na mysli měl celkovou karanténu České republiky, o které by dnes odpoledne měla vláda rozhodnout. V noci z pátku na sobotu vláda zakázala provoz restaurací a obchodů. Dle předsedy vlády by však po vyhlášení celkové karantény obchody s potravinami, lékárny a drogérie byly otevřeny i nadále. Není tedy důvod k panice a bezhlavému nakupování.

Během pár dnů počet nakažených raketově stoupl a momentálně je v České republice 231 nemocných, přičemž právě Andrej Babiš uvedl, že počítá s tím, že do večera jich bude přes 300.

Příznaky nákazy koronavirem se vyplatí nepodceňovat

Tito nakažení lidé byli v kontaktu minimálně s desítkami dalších. Právě proto není od věci, když budete znát hlavní příznaky koronavirové infekce, které se však často kryjí s klasickou chřipkou. Jaké jsou tedy příznaky onemocnění koronavirem neboli nemoci Covid-19?

  • náhlý začátek onemocnění
  • vysoká teplota až horečka
  • bolesti kloubů
  • dušnost
  • suchý kašel
  • ve výjimečném případě zápal plic, který se vyvíjí kolem osmého až devátého dne nemoci

Pomůže vám infolinka Státního zdravotního ústavu

Máte-li podezření, že jste nakažení novým typem koronaviru, můžete se telefonicky obrátit nejen na svého lékaře, nejbližší nemocnici či zdravotnickou záchrannou službu. V tomto směru vám pomohou také dvě non-stop linky pro ohlašování případů i pro dotazy ohledně koronaviru, které zřídil Státní zdravotní ústav. Jde konkrétně o telefonní čísla 724 810 106 a 725 191 367.