Rakovina prsu, kterou trpěla Anička Slováčková, je zrádné onemocnění. Důležitá je prevence i v mladém věku

„U mladých žen se nádory často chovají jinak než u starších pacientek – rostou rychleji, a pokud se včas nezachytí, snadno metastázují do plic, kostí nebo mozku,“ vysvětlil pro TN Nova radiolog Jan Daneš.

Zdroj fotky: Shutterstock

Anička Slováčková apelovala na ostatní, aby nepodcenili prevenci

Zpěvačka a herečka Anička Slováčková si poprvé vyslechla diagnózu rakoviny prsu v roce 2019. I když podstoupila náročnou léčbu, nemoc se po několika letech vrátila. Tentokrát s metastázami na plicích, což se pro tuto mladou ženu stalo fatální. Přesto si Anička zachovala optimismus a otevřeně mluvila o svém boji s nemocí i o důležitosti prevence.

„Já si prostě pojedu svoje a dokážu to udělat tak, že tady budu dýl,“ řekla tehdy v jednom z rozhovorů. Na sociálních sítích pak pravidelně vybízela své sledující, aby nezanedbávali samovyšetření a vnímali signály vlastního těla.

Včasný záchyt je zásadní

Lékaři se shodují, že při včasném odhalení je šance na úplné uzdravení velmi vysoká. „U pacientek, které přijdou včas a nádor je lokalizovaný, dosahuje pravděpodobnost vyléčení až 95 %. U pokročilých případů je to bohužel téměř naopak,“ upozornil pro TN Nova chirurg Ivo Michalička.

Bohužel, i přes veškerou snahu a včasné vyhledání pomoci se může stát, že léčba nezabírá. „Je tu malá skupina pacientek, které přijdou včas, nic nezanedbají, ale léčba nezabere. V podstatě mají lidsky smůlu,“ dodává Michalička.

Zdroj fotky: Shutterstock

Prevence nezná věkovou hranici

V České republice mají ženy od 45 let nárok na mamografický screening jednou za dva roky zdarma. U mladších ročníků ale zůstává prevence čistě na vlastní iniciativě. Právě zde sehrává roli osvěta a příklady, jako byla Anička Slováčková. Její apel na samovyšetření prsou, varlat nebo sledování znamének rezonoval nejen mezi jejími fanoušky.

„Chtěla bych, abyste si 4. února udělali samovyšetření a zamysleli se, jestli není něco špatně,“ vzkazovala ostatním prostřednictvím sociálních sítí. Její slova měla ohlas a připomněla, že prevence není jenom formalita, ale základní nástroj, jak dát nemoci co nejmenší šanci.

Anička Slováčková se stala symbolem odvahy, otevřenosti a lidskosti v těžkých chvílích. Nejenže sdílela svou zkušenost, ale i přes obtížný průběh nemoci dokázala dodávat sílu ostatním. Její příběh není jenom připomínkou toho, jak zákeřná rakovina prsu může být. Je také výzvou, abychom se starali o své zdraví bez ohledu na věk.