„Jakmile mě posadili do křesla, nikdo nic nevysvětlil. Nevěděla jsem, co se děje. A pak mi jen tak mezi řečí vytrhli sedm zubů,“ popsala Vicky pro britský deník Mirror. Místo očekávané rekonstrukce chrupu přišlo vystřízlivění v podobě šesti implantátů, otřesné bolesti a naprosto nekomunikativního personálu. Ani anglicky, ani jinak. Jen účet na 10 tisíc liber. To je skoro trojnásobek původní ceny.
Otok, antibiotika a návrat, který nic nevyřešil
Po návratu domů to rozhodně nebyla dovolená, na kterou by člověk s láskou vzpomínal. Šrouby povolily, tvář natekla, obličej bolel a jídlo bylo tabu. „Zhubla jsem, nemohla jsem ani pít. A styděla jsem se jít k doktorovi, cítila jsem se úplně zoufale,“ říká Vicky.

Když se po čase rozhodla zkusit štěstí podruhé a vrátila se zpět do Turecka, doufala, že klinika chyby napraví. Nestalo se. Korunky měly díry, jídlo se jí dostávalo přímo do dásní, infekce se vracely a antibiotika se stala jejím každodenním chlebem. „Stydím se vyjít ven. Obličej mám zničený,“ dodává zoufalá žena.
Levné zuby, drahé následky
Její příběh není výjimečný. Turecký dentální turismus zažívá boom, ale ne vždy to dopadne podle očekávání. Některé kliniky jsou samozřejmě kvalitní. Ale jiné jdou na výkon bez ohledu na zdraví pacienta. Zákroky, které by doma trvaly týdny a měsíce, tam odklepnou za dvě odpoledne. A komunikace? Někdy nulová.
Vicky dřív podstoupila fazety v Británii a byla spokojená. Tentokrát šla po levnější variantě. A teď lituje. „Je to noční můra. Nejhorší rozhodnutí, co jsem kdy udělala. Nikdo by tam neměl jezdit kvůli zubům,“ vzkazuje dnes.
A naše řada na závěr? Pokud vás láká myšlenka levných zákroků v zahraničí, nejprve si pořádně přečtěte zkušenosti ostatních.