Kuchisake Onna neboli Žena s proříznutými ústy: Tato městská legenda patří v Japonsku k těm nejbrutálnějším

Kuchisake Onna: Krása, která zabíjí

Představte si, že jdete v noci domů. Z ticha se náhle vynoří vysoká žena, její dlouhé černé vlasy spadají přes ramena, v rukou drží nůžky a na tváři má roušku (případně má ústa zakrytá vějířem). Usměje se, i když úsměv pod rouškou nevidíte, a zeptá se: „Jsem krásná?“

Odpověď na tuto otázku se zdá být jednoduchá. Ale právě zde začíná děsivá hra. Pokud řeknete „ne“, Kuchisake Onna vás okamžitě probodne svými nůžkami. Pokud odpovíte „ano“, stáhne roušku a odhalí ústa rozříznutá od ucha k uchu. Následuje druhá otázka: „A teď?“ Pokud křičíte nebo se snažíte utéct, čeká vás stejný osud. A i když odpovíte „ano“, aby vás ušetřila, můžete skončit s ústy rozříznutými stejně jako ona.

Odkud se tato postava vzala?

Legendy o Kuchisake Onně sahají hluboko do historie. První zmínky pocházejí z období japonské dynastie Edo (17.–19. století). Podle jedné verze byla Kuchisake Onna manželkou samuraje, která mu byla nevěrná. Když se to dozvěděl, v záchvatu žárlivosti jí rozřízl ústa od ucha k uchu se slovy: „Kdo teď řekne, že jsi krásná?“

Jiná verze příběhu tvrdí, že žena byla obětí žárlivé rivalky nebo nezdařené lékařské procedury. Ať už je pravda jakákoli, žena se po smrti proměnila ve zlého ducha (onryō), který hledá pomstu.

Jak přežít setkání s Kuchisake Onnou?

Pokud vás tato legenda vyděsila natolik, že zvažujete, že vynecháte noční procházky, nezoufejte. Existují prý způsoby, jak se Kuchisake Onně vyhnout. Jednou z možností je odpovědět, že je „průměrně krásná“, což ji údajně zmate.

Jiní tvrdí, že pomáhá rozptýlit ji sladkostmi, zejména karamelem bekko ame, který ji donutí zastavit a sebrat je. Další metoda spočívá v tom, že jí řeknete, že spěcháte, nebo několikrát opakujete slovo „pomáda“. Každopádně nejlepším způsobem, jak přežít, je nedat najevo strach.

Kuchisake Onna v Japonsku děsí dodnes

Kuchisake Onna ztělesňuje hluboký strach z neznámého, deformace a nepředvídatelnosti. Je to příběh, který míchá lidskou zranitelnost s hororovým prvkem. Kromě toho odráží i společenské otázky, jako jsou ideály krásy a trest za nevěru.

V Japonsku se legenda v 70. letech minulého století stala natolik populární, že děti musely chodit do školy v doprovodu dospělých. I dnes, v éře internetu, příběh o Kuchisake Onně nepřestává fascinovat, děsit a inspirovat.