Ačkoliv bylo dříve naprosto běžné, že ženy mívaly své první dítě kolem dvaceti let, dnes je trend poněkud odlišný. Starších matek v České republice každoročně stále přibývá a není výjimkou, že žena čeká své první dítě kolem čtyřicítky. Co vás tedy čeká, pokud se rozhodnete mít dítě v pokročilém věku?

Podle Českého statistického úřadu byl průměrný věk rodiček v Česku v roce 1990 při prvním dítěti 25 let. O dvacet let později se tento průměr přehoupl na 29,8 let. Proč tomu tak je?

Dříve pro ženy bylo prvořadé najít si vhodného partnera a založit s ním co nejdříve rodinu, protože tak se to jednoduše dělalo. Dnes však ženy lpí také na budování kariéry, chtějí si užívat života a poznávat svět. Na tom by nebylo vůbec nic špatného, je však důležité si uvědomit, že čím vyšší je věk rodičky, tím vyšší jsou všechna rizika, která mohou v průběhu těhotenství nastat. Mnoho žen se také kvůli odkládání mateřství stane nechtěně bezdětnými.

Podle gynekologů je ideální věk na početí prvního potomka 23 let. Pokud je rodičce více než 35 let, je označována za „starší“.

Pokračujte na další straně.