Jen před pár hodinami oběhla celý svět zpráva, že se brazilským lékařům podařilo, aby žena s transplantovanou dělohou porodila živé dítě. To se sice několikrát podařilo i v minulých letech, jednalo se však o živé dárkyně. V tomto případě však byla ženě transplantována děloha již mrtvé ženy.

O úspěchu informovali lékaři ve své studii, která byla publikována v odborném časopisu The Lancet. Podle lékařů se jedná o významný krok, který v budoucnu povede k rozšíření počtů transplantací. Už jen z toho důvodu, že počet lidí ochotných darovat orgány po své smrti, je daleko vyšší než počet živých dárců.

Dvaatřicetiletá žena k transplantaci přistoupila kvůli vzácnému MRKH syndromu. Při něm ženám děloha zcela chybí nebo se reprodukční orgány nevyvíjejí. Dárkyní byla 45letá žena, která zemřela po mozkové mrtvici. Transplantace se vydařila a pomocí umělého oplodnění žena po 7 měsících otěhotněla a následně porodila v prosinci 2017. Zdravá holčička vážící 2 550 gramů přišla na svět ve 36. týdnů císařským řezem. Lékaři pak ženě dělohu odstranili, aby nemusela brát speciální léky proti odmítání orgánů. Dle lékařů jsou žena i její dcerka po roce od porodu v naprostém pořádku.

Pokračujte na další straně.