Endometrióza je závažné gynekologické onemocnění, se kterým se potýká každá desátá žena. Polovina z takto nemocných má velké problémy s plodností a marně se snaží o miminko. Své o tom ví mladá Britka Lisa Cooková, která s endometriózou bojuje už od svých 9 let. Jak sama říká, ve svém okolí se bohužel setkává spíš s předsudky a nepochopením.

Co je endometrióza

Lékaři uvádějí, že endometriózou trpí až deset procent ženské populace. Ne každá žena o tom ale ví. V některých případech totiž toto gynekologické onemocnění probíhá naprosto bez příznaků. Jindy se ženy potýkají s obrovskými bolestmi a křečemi v oblasti břicha a pánve, mají nepravidelnou, silnou a bolestivou menstruaci, trpí při pohlavním styku, mají problémy s vyprazdňováním, bojují s vyčerpáním a únavou a často se trápí také s neplodností.

Endometriózu můžeme popsat jako rozptýlení endometria neboli sliznice dutiny děložní mimo dělohu. Toto onemocnění se u vás může objevit náhodně, velmi často se ale dědí z matky na dceru. Ložiska děložní tkáně se vám při tomto gynekologickém onemocnění mohou usídlit kdekoli v dutině břišní, a to na vaječnících, vejcovodech, močovém měchýři nebo v jizvě po císařském řezu.

Pokračujte na další straně.