Češi patří mezi největší milovníky psů a zaujímají přední místo na světě v počtu chovaných pejsků na počet obyvatel. I když je pes nejlepším přítelem, občas se stane, že v domácím mazlíčkovi přece jenom zvítězí šelma, která člověka napadne. Pokud se do takové situace dostanete, je třeba zachovat klid, rozvahu a v žádném případě agresivitu neoplácet agresivitou. Máme pro vás několik užitečných rad, jak se v takové chvíli zachovat.

Pes vrčí, nahání hrůzu, ale neútočí

Je velmi důležité porozumět řeči psího těla. Jak poznáte, že pes má jenom strach, nechce útočit, ale má pouze potřebu se bránit? V takových případech mají psi uši stažené dozadu, jsou přikrčení, vrčí a cení zuby.

Jak se nejlépe zachovat?

  1. Moudřejší ustoupí, v tomto případě se snažte co nejpomaleji odejít, couvejte do bezpečné vzdálenosti. Nikdy se k pejskovi neotáčejte zády, pokud to půjde, natočte se třeba bokem. Rozhodně neutíkejte!
  2. Jestli zjistíte, že pes jde za vámi a jeho agresivita narůstá, určitě se jej nesnažte uklidňovat tím, že se na něj budete usmívat - toto gesto, když člověk odhalí zuby, psi vnímají jako výzvu k boji. Nikdy se psovi nedívejte upřeně do očí a snažte se spíše dívat do země, nedělejte prudké pohyby rukama a zůstaňte klidní.
  3. V žádném případě se nesnažte takového psa odehnat klackem, holí, deštníkem nebo křikem, tím ho jenom více vyprovokuje.

Pokračujte na další straně.