Spánková paralýza postihne až 40 procent z nás
Spánkovou paralýzu zažije během svého života alespoň jednou kolem 40 procent lidí, i když někteří z nich si tento zážitek vůbec nepamatují nebo jej zaměňují za úplně něco jiného. Jde vlastně o stav, který mnozí z nás zažívají při usínání či probuzení, to znamená mezi bděním a spánkem.
Se spánkovou paralýzou se nemusíte setkat vůbec nebo jenom párkrát za život. Někteří lidé však trpí opakující se chronickou paralýzou, což už je úplně jiná liga. Co vše byste tedy měli o spánkové paralýze vědět?
Vaše tělo je zcela ochromené
Při spánkové paralýze je vaše tělo naprosto ochromené. Nemůžete se hýbat ani křičet, zažíváte stav kompletního ochrnutí. Dokážete jenom hýbat očima, mrkat a dýchat.
Celé to trvá několik sekund, pro vás je to celý život
I když paralýza trvá pouze několik sekund, maximálně minut, pro vás to jsou nekonečné hodiny strachu a hrůzy. Právě z toho důvodu řada lidí spánkovou paralýzu zaměňuje za noční můru.
Máte halucinace
Někteří lidé, kteří jsou ochromeni spánkovou paralýzou, slyší, vidí a cítí věci, které ve skutečnosti neexistují. Navíc mají pocit, jako by opouštěli své tělo. Další z nás se zase při spánkové paralýze cítí ve svém těle jako ve vězení, ze kterého není úniku: I když hlasitě křičí, nikdo je neslyší. I když chtějí utéct, nemůžou se pohnout.
Zažíváte pocity hrůzy a strachu
Při ochromení spánkovou paralýzou zažíváte pocity hrůzy a strachu. Bojíte se neznámých stínů, kroků, vrzání dveří nebo pachů. Jakmile spánková paralýza skončí, strach z tohoto nepříjemného zážitku ve vás setrvává i nadále.
Jak se spánkové paralýze vyhnout?
Lidé dědí sklony ke spánkové paralýze po svých předcích. Rozvinutí této spánkové poruchy však můžete zkusit zabránit změnou svého životního stylu i spánkového režimu. Jak na to?
- Vyhýbejte se stresu.
- Nepijte před spaním alkohol ani černou kávu.
- Nespěte o samotě.
- Nedávejte si pod hlavu velké množství polštářů.
- Nespěte na zádech, usínejte raději na boku.
- Pokud nemůžete usnout, vstaňte z postele a věnujte se tomu, co vás baví.
- Před spaním v místnosti pořádně vyvětrejte.
- Spěte pravidelně alespoň 6 až 8 hodin denně.
- Pokud ve vašem případě dochází ke spánkové paralýze opakovaně, navštivte svého ošetřujícího lékaře.
Kromě paralýzy vás však ve spánku mohou postihnout i jiné věci a právě na ty jsme se blíže podívali v našem videu:
Svěříte se nám do komentářů, zda jste někdy v životě zažili spánkovou paralýzu? Jak jste se s tímto nepříjemným zážitkem vypořádali?