Žijete už nějakou dobu v partnerském svazku, jste spokojená, ale občas se přece jen neubráníte myšlence, co váš partner asi právě dělá, když není s vámi. Nemusíte se za to stydět, není na tom totiž nic divného, ani když se vzájemně milujete. A my vám vysvětlíme, proč se nám ženám tyhle myšlenky v hlavě rodí. Zeptaly jsme se na to odborníka.

Téměř čtyřicetiletý psycholog Petr Jordán pojal odpověď na otázku nevěry v partnerském vztahu velmi zodpovědně.

Proč jsou vám muži nevěrní?

Po dvou nebo třech letech se stejnou partnerkou mám skoro větší chuť na masturbaci než na sex. Dokážu být zamilovaný, dokonce bláznivě zamilovaný. Ale skutečnost je taková, že časem mnoho mužů – samozřejmě včetně mě – zjišťuje, že je pro ně stále těžší a těžší dospět k orgasmu se stejnou partnerkou.

Myslím, že u žen je to jiné. Soudě podle toho, co jsem od vás žen slyšel, je pro vás sex tím lepší, čím si na svého milence zvyknete. Vaše vzrušení je z velké části založeno na pocitu bezpečí s někým, komu můžete důvěřovat. Zatímco čím větší jistotu a klidnou pohodu pociťujeme s partnerkou my, tím méně na nás působí její přitažlivost. To vzrušení z nového, pocit dobývání, tajemství jsou pryč.

Příroda to zařídila tak, že pro udržení rodu jsme k sobě vzájemně přitahováni. Je paradoxní, jak jsou ženy a muži v tomhle protikladní: To, co muže sexuálně povzbuzuje, tedy dychtivá nová partnerka a vzrušení z neznámého, je opakem toho, co dává potěšení většině žen. Ženy potřebují zralost vztahu, žádná překvapení, pocit jistoty, že se jim celá věc nevymkne z rukou. Ženy touží přesně po tom typu stabilního sexu, kterého se my muži hrozíme.

My muži přijímáme monogamii, nebo to alespoň o sobě tvrdíme, protože naše společnost je tak uspořádaná. Většina žen, které znám, považuje představu více sexuálních partnerů za naprosto odpudivou. Kdežto nám se ta myšlenka líbí.

Samozřejmě také existují ženy, které jsou po dvou nebo třech letech také sexuálně znuděné, nemusí to být jen mužský rys. Takové ženy považují spolehlivého, solidného muže, kterým si mohou být jisté, za dostatečně dobrou náhradu vášnivého sexu. A tak pasou po divokých, anonymních erotických dobrodružstvích. Ale přesto je jich méně než znuděných mužů. Je to ale skutečný důvod, proč toužíme po změně partnerky? Jsou to intenzivnější orgasmy. Teď už jsem dost zručný na to, abych se dovedl k vyvrcholení snáze, než by to dokázala většina žen. A jsem si jistý, že jakákoli žena se dokáže uspokojit vynalézavěji, než bych to dokázal já. Když si hrajete sami se sebou, máte v ruce všechny karty, sami o všem rozhodujete, a to vám dává výhodu.

Pokračujte na další straně.