Rozlišujeme dva typy oční heterochromie
Jak oční heterochromie vzniká? Jde o různobarevnost duhovek, která je způsobená přebytkem nebo nedostatkem pigmentu melaninu. Aby to nebylo tak jednoduché, rozlišujeme celkem dva druhy oční heterochromie. S touto nádhernou anomálií chodí po světě pouhá dvě procenta lidí.
V prvním případě jde o variantu Heterochromie iridis, která znamená odstínovou odlišnost obsaženou v každé duhovce. Polopatě řečeno, jedna duhovka obsahuje dvě barvy. Ještě vzácnější je však varianta Heterochromia iridum, při které má každá duhovka zcela jinou barvu.
Za různobarevné duhovky může i nemoc nebo zranění
Oční heterochromie nemusí být pouze geneticky daná. I když se s ní nenarodíte, může se u vás objevit v průběhu života. A to následkem poranění nebo nemoci. Vznik oční heterochromie mohou výjimečně podpořit také některé léky. Každopádně tato získaná heterochromie bývá méně častá nežli její vrozená forma.
Máte oční heterochromii i vy? Potom patříte k opravdu výjimečným lidem. Tato nádherná abnormalita však nijak neohrozí vaše zdraví. Podle lékařů totiž neovlivňuje zrak ani nevede k žádným dalším komplikacím. Pokud vám však z kosmetických důvodů vadí, že máte odlišnou barvu očí, můžete si jednoduše pomoci. Použijte barevné kontaktní čočky.
Celebrity s oční heterochromií
Oční heterochromií se mohou pyšnit i někteří známí lidé. Částečnou heterochromii (Heterochromie iridis) má například herec Christopher Walken nebo herečky Idina Menzel a Olivia Wilde. U těchto celebrit má vnitřní část duhovky odlišnou barvu nežli její vnější část.
Úplná oční heterochromie, tedy duhovky dvou různých barev, jsou zase typické pro herečky Milu Kunis, Kate Bosworth a Jane Seymour nebo pro herce Joshe Hendersona. Dvě různé barvy duhovek měl také zpěvák David Bowie, který k oční heterochromii přišel v mládí během rvačky. Každé oko jiné bylo typické rovněž pro makedonského vojevůdce Alexandra Velikého.
Odlišná barva duhovek je častá hlavně u zvířat
Podle vědců bývá vrozená oční heterochromie velmi častá u domácích a hospodářských zvířat. Různobarevné oční duhovky běžně uvidíte u některých plemen koček, psů (například sibiřský husky a australský ovčák), koní nebo skotu. U takto šlechtěných zvířat vzniká oční heterochromie zvláště z důvodu nedostatku genetické rozmanitosti.